SPIRITUALS
SINGERS BAND
Wrocław

Spirituals Singers Band powstał w 1978 roku we Wrocławiu z inicjatywy Włodzimierza Szomańskiego. Specjalizuje się w wykonaniach a cappella pieśni negro spirituals, gospels, traditional jazz, evergreens, kolęd, a także muzyki rozrywkowej. Efektem 37 – lat działalności jest kilka tysięcy koncertów w kraju i za granicą, liczne programy TVP i PRw Polsce i Europie, a także dyskografia, obejmująca dwanaście płyt. Zespół wziął udział w wielu festiwalach krajowych i zagranicznych, od „Wratislawia Cantans” po „Jazz Jamboree”.W biografii SSB należy odnotować fakt współpracy przy realizacji spektakli muzycznych z teatrami w całej Polsce oraz dubbing bajek dla dzieci.
Bogaty i oryginalny repertuar zespołu, będący owocem twórczym kierownika artystycznego – Wł. Szomańskiego, umieszcza go z jednej strony w muzyce popularnej, gospels i jazzie, z drugiej na estradach filharmonicznych wykonaniach dzieł oratoryjno-kantatowych jakie zostały stworzone z myślą o zespole. Stąd częsta współpraca z Filharmoniami oraz orkiestrami symfonicznymi w Kraju.
Za dokonania artystyczne członkowie zespołu zostali odznaczeni Krzyżami Zasługi, uhonorowani prestiżową nagrodą im. Vacka – Wacka Kisielewskiego, Magazyn Jazz Forum „Jazz Top’92” w kategorii grup wokalnych przyznał im pierwsze miejsce w Polsce. Zespół jest dwukrotnym laureatem festiwalu „Old Jazz Meeting” , Nagrody Estrady Polskiej „Prometeusz 2000” za najwyższe osiągnięcia w sztuce estradowej oraz laureatem nagrody im ks. Wł. Pietrzaka za zasługi w popularyzowaniu muzyki gospel w naszym kraju.
W ostatnich latach SSB dał kilkaset koncertów z muzyką chrześcijańską w kościołach całego Kraju. W roku 2011 został zaproszony przez Ambasadę RP do wykonania koncertu na zakończenie Prezydencji Polski w UE w Brukseli. Nowe projekty zespołu to zmierzenie się z pieśniami Cz. Niemena w koncercie „Niemen inaczej” z największymi gwiazdami polskiej estrady oraz koncert- spektakl „Opowieści Krasnala Szomola” do J.Tuwima, który towarzyszył posadzeniu miniatury Włodka Szomańskiego, czyli Wrocławskiego Krasnala Szomola pod Filharmonią Wrocławską.

Skład zespołu 

Alicja Wiłkowska – sopran
Marta Raczak-Idczak – mezzosopran
Aleksandra Sozańska-Kut – alt
Jacek Zamecki – tenor
Krzysztof Pachołek – baryton
Artur Stężała – bas

Koncerty prowadzi Elżbieta Szomańska
Wszystkie utwory w aranżacji Włodzimierza Szomańskiego

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *