Chór Kameralny „Senza Rigore” Akademii Muzycznej we Wrocławiu

Chór Kameralny „Senza Rigore” Akademii Muzycznej we Wrocławiu
Chór powstał w październiku 2000 roku. Zespół tworzą studenci i absolwenci macierzystej uczelni,  szczególnie zainteresowani chóralistyką. Nazwa zespołu, zaproponowana przez jego członków, ma podkreślać dobrowolność przynależności, a przede wszystkim fakt działania poza obowiązującą siatką godzin. Założycielem, kierownikiem artystycznym i dyrygentem chóru jest prof. dr hab. Jolanta Szybalska-Matczak – absolwentka Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu w klasie prof. Zofii Urbanyi-Krasnodębskiej oraz Podyplomowych Studiów Chórmistrzowskich w Bydgoszczy.
Intensywna praca grupy osób połączonych wspólną pasją szybko zaowocowała debiutem podczas XXVII Festiwalu Barbórkowego Chórów Akademickich we Wrocławiu w grudniu 2000 roku. Od tamtego czasu Chór Kameralny „Senza Rigore” miał okazję reprezentować wrocławską Akademię Muzyczną na wielu prestiżowych koncertach i festiwalach o randze ogólnopolskiej i międzynarodowej, spośród których wymienić można: Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej „Cantus Organi” w Wołowie, Wieczory Tumskie we Wrocławiu, Gliwickie Spotkania Chóralne, Festiwal Muzyki Kameralnej „Ave Crux” w Czernicy Wrocławskiej, XV Festiwal „Maj z Muzyką Dawną” we Wrocławiu, Festiwal Transnaturale 2006 w Schloss Uhyst w Niemczech, XXI Legnickie Conversatorium Organowe, Międzynarodowy Festiwal Chóralny w Hradec Kralove czy III Międzynarodowy Turniej Dyrygentury Chóralnej „W stronę polifonii” w Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Zespół występował też podczas cyklicznych koncertów organizowanych w Akademiach Muzycznych w Warszawie („Interpretacje Muzyki Chóralnej”), w Bydgoszczy („Wtorki Muzyczne”) i we Wrocławiu („Wrocławska Szkoła Chórmistrzów”), a także na Uniwersytecie w Ostrawie i w Katedrze w Dreźnie.
W 2004 chór wziął udział w nagraniu płyty wydanej z okazji 125. rocznicy nadania Johannesowi Brahmsowi tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Wrocławskiego, wykonując z towarzyszeniem organisty Piotra Rojka Psalm XXIII op. 27 na chór i organy tego kompozytora.
Chór Kameralny „Senza Rigore” brał także udział w konkursach chóralnych, zdobywając bardzo liczne nagrody i wyróżnienia (ostatnią nagrodą jest Złoty Medal na Festiwalu Musica Religiosa w Ołomuńcu w 2009 r.). Obszerna lista trofeów świadczy o dużym zaangażowaniu i wysokich umiejętnościach wokalnych uczestników zespołu. Każdy z nich, mimo napiętego programu licznych innych zajęć, poświęca chórowi wiele czasu i wysiłku. „Senza Rigore” jest bowiem miejscem dla entuzjastów, realizujących w zespole swoją pasję związaną ze zbiorowym śpiewem. Fakt, że owa pasja przekłada się także na sukcesy konkursowe przynoszące chlubę uczelni, jest źródłem niekłamanej satysfakcji członków chóru i jego dyrygentki.

Jolanta Szybalska-Matczak
Absolwentka Wydziału Wychowania Muzycznego Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu w klasie dyrygowania prof. Zofii Urbanyi-Krasnodębskiej. Ukończyła z wyróżnieniem Podyplomowe Studia Chórmistrzowskie w Bydgoszczy. Zatrudniona w 1991 roku w macierzystej Uczelni na stanowisku asystenta była II dyrygentem Chóru Akademickiego „Feichtinum” (1991-2005), współpracowała z Chórem Akademii Rolniczej „Szumiący Jesion” (1991-1995) oraz Chórem Uniwersytetu Wrocławskiego „Gaudium” (1996-1999). W roku 1999 otrzymała kwalifikacje adiunkta I stopnia w Akademii Muzycznej we Wrocławiu, a w roku 2006 uzyskała stopień doktora habilitowanego w dyscyplinie artystycznej dyrygentura w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie.
Obecnie we wrocławskiej Akademii Muzycznej kształci studentów w zakresie dyrygowania, jest kierownikiem artystycznym Akademickiego Chóru „Feichtinum”. W latach 2008-2012 pełniła funkcję Prodziekana Wydziału Edukacji Muzycznej. Od roku 2012 pełni funkcję Dziekana Wydziału Edukacji Muzycznej.
Ważnym momentem w jej działalności było założenie w październiku 2000 roku Zespołu Wokalnego „Senza Rigore”, występującego obecnie pod nazwą Chór Kameralny „Senza Rigore” Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Jako kierownik artystyczny i dyrygent z zespołem tym koncertuje w kraju i zagranicą, biorąc udział w wielu ważnych wydarzeniach muzycznych, festiwalach,
oraz konkursach chóralnych, na których zdobywa liczne nagrody i wyróżnienia specjalne.
Jest wykładowcą na studiach podyplomowych działających przy Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, koordynatorem ogólnopolskiego programu rozwoju chórów szkolnych „Śpiewająca Polska” w regionie wrocławskim, organizatorem warsztatów dyrygenckich i wakacyjnych obozów chóralnych dla studentów Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Uczestniczy także w pracach jury ogólnopolskich konkursów i przeglądów chóralnych.
Do jej nagród indywidualnych należą m.in.: wyróżnienie dla najlepszego dyrygenta na XX Ogólnopolskim Festiwalu Pieśni o Morzu w Wejherowie, trzy nagrody rektorskie Rektora Akademii Muzycznej we Wrocławiu, srebrna odznaka „Zasłużony Dla Miasta Rybnika” oraz odznaka honorowa „Zasłużony Dla Kultury Polskiej”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *