CHÓR KAMERALNY „SENZA RIGORE”

Chór powstał w październiku 2000 roku. Zespół tworzą studenci i absolwenci macierzystej uczelni,  szczególnie zainteresowani chóralistyką. Nazwa zespołu, zaproponowana przez jego członków, ma podkreślać dobrowolność przynależności, a przede wszystkim fakt działania poza obowiązującą siatką godzin. Założycielem, kierownikiem artystycznym i dyrygentem chóru jest prof. dr hab. Jolanta Szybalska-Matczak – absolwentka Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu w klasie prof. Zofii Urbanyi-Krasnodębskiej oraz Podyplomowych Studiów Chórmistrzowskich w Bydgoszczy.
Intensywna praca grupy osób połączonych wspólną pasją szybko zaowocowała debiutem podczas XXVII Festiwalu Barbórkowego Chórów Akademickich we Wrocławiu w grudniu 2000 roku. Od tamtego czasu Chór Kameralny „Senza Rigore” miał okazję reprezentować wrocławską Akademię Muzyczną na wielu prestiżowych koncertach i festiwalach o randze ogólnopolskiej i międzynarodowej, spośród których wymienić można: Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej „Cantus Organi” w Wołowie, Wieczory Tumskie we Wrocławiu, Gliwickie Spotkania Chóralne, Festiwal Muzyki Kameralnej „Ave Crux” w Czernicy Wrocławskiej, XV Festiwal „Maj z Muzyką Dawną” we Wrocławiu, Festiwal Transnaturale 2006 w Schloss Uhyst w Niemczech, XXI Legnickie Conversatorium Organowe, Międzynarodowy Festiwal Chóralny w Hradec Kralove czy III Międzynarodowy Turniej Dyrygentury Chóralnej „W stronę polifonii” w Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Zespół występował też podczas cyklicznych koncertów organizowanych w Akademiach Muzycznych w Warszawie („Interpretacje Muzyki Chóralnej”), w Bydgoszczy („Wtorki Muzyczne”) i we Wrocławiu („Wrocławska Szkoła Chórmistrzów”), a także na Uniwersytecie w Ostrawie i w Katedrze w Dreźnie.
W 2004 chór wziął udział w nagraniu płyty wydanej z okazji 125. rocznicy nadania Johannesowi Brahmsowi tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Wrocławskiego, wykonując z towarzyszeniem organisty Piotra Rojka Psalm XXIII op. 27 na chór i organy tego kompozytora.
Chór Kameralny „Senza Rigore” brał także udział w konkursach chóralnych, zdobywając bardzo liczne nagrody i wyróżnienia (ostatnią nagrodą jest Złoty Medal na Festiwalu Musica Religiosa w Ołomuńcu w 2009 r.). Obszerna lista trofeów świadczy o dużym zaangażowaniu i wysokich umiejętnościach wokalnych uczestników zespołu. Każdy z nich, mimo napiętego programu licznych innych zajęć, poświęca chórowi wiele czasu i wysiłku. „Senza Rigore” jest bowiem miejscem dla entuzjastów, realizujących w zespole swoją pasję związaną ze zbiorowym śpiewem. Fakt, że owa pasja przekłada się także na sukcesy konkursowe przynoszące chlubę uczelni, jest źródłem niekłamanej satysfakcji członków chóru i jego dyrygentki.



prof. dr hab. Jolanta Szybalska-Matczak – dyrygent

Absolwentka Wydziału Wychowania Muzycznego Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu w klasie dyrygowania prof. Zofii Urbanyi-Krasnodębskiej. Ukończyła z wyróżnieniem Podyplomowe Studia Chórmistrzowskie w Bydgoszczy. Zatrudniona w 1991 roku w macierzystej Uczelni na stanowisku asystenta była II dyrygentem Chóru Akademickiego „Feichtinum” (1991-2005), współpracowała z Chórem Akademii Rolniczej „Szumiący Jesion” (1991-1995) oraz Chórem Uniwersytetu Wrocławskiego „Gaudium” (1996-1999). W roku 1999 otrzymała kwalifikacje adiunkta I stopnia w Akademii Muzycznej we Wrocławiu, a w roku 2006 uzyskała stopień doktora habilitowanego w dyscyplinie artystycznej dyrygentura w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie.
Obecnie we wrocławskiej Akademii Muzycznej kształci studentów w zakresie dyrygowania, jest kierownikiem artystycznym Akademickiego Chóru „Feichtinum”. W latach 2008-2012 pełniła funkcję Prodziekana Wydziału Edukacji Muzycznej. Od roku 2012 pełni funkcję Dziekana Wydziału Edukacji Muzycznej. Ważnym momentem w jej działalności było założenie w październiku 2000 roku Zespołu Wokalnego „Senza Rigore”, występującego obecnie pod nazwą Chór Kameralny „Senza Rigore” Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Jako kierownik artystyczny i dyrygent z zespołem tym koncertuje w kraju i zagranicą, biorąc udział w wielu ważnych wydarzeniach muzycznych, festiwalach, oraz konkursach chóralnych, na których zdobywa liczne nagrody i wyróżnienia specjalne.
Jest wykładowcą na studiach podyplomowych działających przy Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, koordynatorem ogólnopolskiego programu rozwoju chórów szkolnych „Śpiewająca Polska” w regionie wrocławskim, organizatorem warsztatów dyrygenckich i wakacyjnych obozów chóralnych dla studentów Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Uczestniczy także w pracach jury ogólnopolskich konkursów i przeglądów chóralnych.
Do jej nagród indywidualnych należą m.in.: wyróżnienie dla najlepszego dyrygenta na XX Ogólnopolskim Festiwalu Pieśni o Morzu w Wejherowie, trzy nagrody rektorskie Rektora Akademii Muzycznej we Wrocławiu, srebrna odznaka „Zasłużony Dla Miasta Rybnika” oraz odznaka honorowa „Zasłużony Dla Kultury Polskiej”.