CHÓR MIESZANY KATEDRY WAWELSKIEJ

 

Chór pod dyrekcją Andrzeja Korzeniowskiego kontynuuje wielowiekowe tradycje muzyczne Katedry Wawelskiej. Zespół posiada w repertuarze zarówno utwory wokalno-instrumentalne, jak i a cappella, od XVI wieku do współczesności.

Od 2006 r. chór śpiewa w Katedrze podczas niedzielnych i świątecznych Mszy, a także bierze udział w Koncertach Katedralnych. Chór prowadzi także aktywną działalność koncertową poza Katedrą, występując z takimi zespołami jak: Orkiestra Akademii Beethovenowskiej, Chór i Orkiestra Opery Krakowskiej, Chór i Orkiestra Filharmonii Krakowskiej, Orkiestra Filharmonii Podkarpackiej, Orkiestra Filharmonii Śląskiej w Katowicach, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Częstochowskiej, Chór i Orkiestra Akademii Muzycznej w Krakowie, Big Band Akademii Muzycznej w Krakowie, Krakowska Orkiestra Kameralna czy Modern Symphony Orchestra.
Zespół uświetnił swoimi występami wiele znaczących wydarzeń. Należą do nich oczywiście uroczystości kościelne, takie jak wizyta Papieża Franciszka w Katedrze na Wawelu, ale i wydarzenia związane z życiem muzycznym Krakowa, wśród nich obchody jubileuszy Krzysztofa Pendereckiego i Stanisława Wiechowicza. Chór regularnie występuje w salach koncertowych, uczestnicząc w wykonaniach (i prawykonaniach) muzyki klasycznej, filmowej i rozrywkowej.
W repertuarze zespołu znajdują się m.in. takie utwory jak: „Requiem” M. Duruflé, „Missa brevis” K. Pendereckiego, Msza C-dur „Koronacyjna” i „Requiem” W.A. Mozarta, „Requiem” G. Fauré, „Oratorio de Noël” C. Saint-Saënsa, „Requiem” G. Verdiego, „War Requiem” B. Brittena, „Magnificat” J. Ruttera, „Missa Criolla” A. Ramireza, „Siedem słów Chrystusa na Krzyżu” C. Francka, a także kompozycje W. Kilara, H.M. Góreckiego, F. Nowowiejskiego, A. Korzeniowskiego, S. Barbera, A. Brucknera, F. Poulenca, J.S. Bacha i wielu innych.Andrzej Korzeniowski – dyrygent

Urodził się 17 kwietnia 1977 roku w Krakowie. Absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie. Swoją edukację kontynuował na kursach mistrzowskich dyrygentury symfonicznej w Gdyni i w Krakowie u J. Salwarowskiego i G. Chmury. W roku 1997 założył i przez 10 lat dyrygował chórem mieszanym i orkiestrą kameralną Pastores w Krakowie. W latach 1998-2012 prowadził Chór Cecyliański w Krakowie. Od 2001 roku dyryguje Męskim Chórem Katedralnym na Wawelu. Od 2005 prowadzi Chór Canticum Wyższego Seminarium Duchownego Towarzystwa Salezjańskiego. W roku 2006 założył Chór Mieszany Katedry Wawelskiej. Z zespołem tym brał udział w licznych festiwalach polskich i zagranicznych. Jako dyrygent współpracował z m. inn.:  Orkiestrą Symfoniczną Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, Orkiestrą symfoniczną Filharmonii Krakowskiej, Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Śląskiej, Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej, Gdyńską Orkiestrą Symfoniczną, Państwowym Chórem Filharmonii w Mińsku, Chórem Mieszanym Filharmonii Krakowskiej, Chórem Polskiego Radia w Krakowie, Chórem Kantorei Sankt Barbara. Jest wykładowcą Akademii Muzycznej w Krakowie, prowadząc klase dyrygentury chóralnej na Wydziale I Twórczości, Interpretacji i Edukacji Muzycznej. Prowadzi również wykłady z muzyki sakralnej w Wyższym Seminarium Duchownym Towarzystwa Salezjańskiego.W swoim dorobku ma ponad 800 występów oraz nagrania muzyki teatralnej i filmowej.